İranın gizli belgesi açıklandı

  • Ana Sayfa
  • İranın gizli belgesi açıklandı
İranın gizli belgesi açıklandı
Avrupa ülkelerinin hazırladığı gizli bir raporda, İran'ın asıl amacının en olduğu açıklandı.Abone ol

Avrupa ülkelerinin hazırladığı gizli bir raporda, İran’ın nükleer programı konusundaki uluslararası mutabakatı zayıflatmaya çalıştığı görüşü dile getirildi.

İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından hazırlanan, Associated Press’in ele geçirdiğini belirttiği מתיחת פנים בגאורגיה "gizli" kodlu belgede, "İran’ın amacının uluslararası toplumu bölmek olduğu aşikar" deniliyor.

Çeşitli ülkelerin başkentlerine geçen hafta gönderilen 1,5 sayfalık belgede, Tahran’ın, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile Almanya’nın hazırladığı telife cevabı özetlendi.

Belgede, Tahran’ın uranyum zenginleştirmeye son vermemesi halinde Güvenlik Konseyinin "yeni önlemler" düşündüğü belirtildi. Gizli belgeye yakın kaynaklar, belgenin İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından, diğer ülkeleri İran’ın cevabının içeriği ve yetersizliği konusunda bilgilendirmek için hazırlandığını söylediler.

İran’ın cevabının daha önceki açıklamalarıyla aynı çizgide olduğu, öneriyi ne kabul ettiği, ne de açıkça reddettiği kaydedilen belgede, İran’ın nükleer faaliyetlerini askıya almaya hazırmışçasına çeşitli önerilerde bulunmak suretiyle "açıkça uluslararası toplumu bölmeyi amaçladığı", somut bir taahhütte bulunmazken, zenginleştirme programına devam ettiği görüşü savunuldu.

Belgede İran’ın cevabının "boş sözlerle dolu, karmaşık ve pek çok yerde belirsiz olduğu" ifade edildi.Kategori : DÜNYA